Pociąg

Szukając informacji na temat pociągu relacji Wrocław-Lwów-Wrocław w Internecie, wszystko wskazuje na to, że nie ma bezpośredniego pociągu z Wrocławia (tudzież innego miasta) do Lwowa (to mylne przekonanie, o czym później). Powód takiego stanu rzeczy wyjaśnił nam Jura, który w drodze powrotnej wiózł nas z granicy w Medyce do Przemyśla:

Kiedyś jeździł pociąg w relacji Wrocław-Kijów-Wrocław. Niestety był regularnie niszczony i kompletnie nie opłacało się utrzymywać tej trasy.

A kto go tak niszczył? Otóż najpierw przemytnicy, wyłamujący siedzenia, pojemniki na papier etc., żeby schować papierosy i alkohol. A następnie celnicy, szukający przemycanego towaru, wyłamując wszystko, w czym przemytnicy by go schowali.

Nie do końca prawdą jest, że nie da się dojechać bezpośrednio do Lwowa z Wrocławia pociągiem. Owszem kursuje skład w relacji – Wrocław-Lwów-Wrocław. Jednak koszt biletu w jedną stronę to aż 211 zł, i to bez zniżek studenckich (nie ma zniżek na połączenia międzynarodowe). Oto rozkład na maj-czerwiec 2015:

Wrocław-Lwów

rozklad aaa 1

Lwów-Wrocław

rozklad aaa 2


Istnieje pociąg w jeszcze innej opcji.

Dla ulgowego studenta, ta opcja kosztuje prawie tyle co najtańsza, opisana przeze mnie. Tylko do 33 zł trzeba doliczyć jeszcze marszrutkę za dyszkę. W opcji niestudenckiej, dojazd kosztuje już wtedy 80 zł. Jak dojechać w ten sposób?

Możemy dojechać z Wrocławia do Przemyśla w cenie 35 zł ulga, 70 zł normalny; a potem już marszrutką, tak jak to opisuję w opcji na „tani dojazd”. Formy pociągowej nie polecam – my wracaliśmy w ten sposób, bo bilety na PolskiBus na powrót były wyprzedane.

W pociągu obowiązywała rezerwacja miejsc – ktoś, kto się nie załapał (w tym przypadku my), stał przez 10 godzin jazdy.

Czas podróży jest różny i zależy od pory o której wyruszymy. Trzeba liczyć się z tym, że w pociągu możemy spędzić od ośmiu do kilkunastu godzin.

Uwaga ważne! Jeżeli zdecydujemy się na przyjazd do Przemyśla po 17.00, istnieje prawdopodobieństwo, że nie dojedziemy już do Lwowa. Marszrutki z granicy odjeżdżają do określonej godziny, więc najbezpieczniej wylądować na granicy do 16:00 -17:00 godziny. Oto przykładowe połączenia pociągów relacji Wrocław-Przemyśl:

rozklad aaa 3

Jeżeli decydujemy się na pociąg i chcemy być pewni, że na granicy nie spotka nas przykra niespodzianka, sugerowałabym tylko dwa pierwsze połączenia. Do godziny dojazdu powinniśmy doliczyć godzinę-dwie godziny na dotarcie do przejścia i jego przekroczenie.

NOWOŚĆ!

PKP Intercity wprowadziło od lipca bieżącego roku bezpośrednie połączenie między Wrocławiem a Lwowem. Czas podróży to ok. 12 godzin – pociąg startuje o 18;30 z Wrocławia, a we Lwowie jest przed 7:00 rano. Obowiązuje rezerwacja miejsc sypialnych, a koszt biletu to niestety 252 zł (zniżki studenckie nie obowiązują w połączeniach międzynarodowych). Szybko i na bogato 😉

lviv

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s